porady prawne
środa Styczeń 17th 2018

6 Prostych sposobów na zmotywowanie pracownika

Traktujesz swoich pracowników doskonale, finansujesz im pensję, udzielasz im płatnych urlopów oraz proponujesz ekstra bonusy. Mimo to, z któregoś względu nie dają z siebie wszystkiego. Pojawiają się w pracy na czas, robią co do nich należy ale ich postawa i efekty nie są satysfakcjonujące. Wówczas doznajesz olśnienia. Twoim pracownikom brakuje istoty dobrej etyki pracy: motywacji.

Żeby pracownicy ochoczo przechodzili do własnych zadań, rezultatem czego będą lepsze wyniki ich działań, wypróbuj sześć wskazówek, które pomogą Ci zmotywować pracowników.

1. Najważniejszym sposobem na zmotywowanie zatrudnionych jest sprawienie, by odczuwali, iż ich praca jest niezwykle istotna. Ostatnie badania potwierdzają, iż praca, dzięki której odczuwa się sens będzie porządnie wynagradzana. Znakomitym sposobem na to jest ustalenie celów i wizji swojej firmy czy też zaangażowanie pracowników do realizacji postanowień.

2. Życzliwa komunikacja i skuteczne dzielenie się wiadomościami ze swoimi zatrudnionymi, by mieć klarowny obraz tego w jakim kierunku podąża firma. To gwarancja na to, że będą podejmowane stosowne decyzje na podstawie aktualnej sytuacji.

3. Każdy pracownik powinien mieć wyznaczone indywidualne cele powiązane z podjętym stanowiskiem. Nie wystarczy tylko określenie obowiązków, każdy musi zostać poinformowany również o przewidywanych rezultatach. Przez określenie ról i oczekiwań, pracownicy będą dokładnie wiedzieć czego wymaga od nich firma.

4. Monitorowanie efektów, ale nie w taki sposób aby kogokolwiek obarczać. Adekwatna komunikacja powinna odbywać się na rozmowie, by pracownik wiedział co wyszło nie tak i w jaki sposób polepszyć sytuację.

5. Budowanie zespołów, w których ludzie będą sobie ufać i nawzajem się motywować. Przez to zapewni się im trochę niezależności w samodzielnym zarządzaniu.

6. Uznanie jest wciąż najsilniejszym motorem do działania. Aby pracownik jak najlepiej wykonywał swoją pracę, należy pozwalać na skuteczne pochwały za spełnione cele.

Gdy zatrudniony ma zapewnione stosowne warunki, wypowiedzenie umowy o pracę jest rzadkością.