porady prawne
środa Styczeń 17th 2018

Prawo pracy

Zaledwie kilka lat temu, ochrona pracowników była niewielka jeżeli w ogóle jakaś była. W tym okresie traktowanie zatrudnionego dobrze bądź źle spoczywało w kwestii właściciela firmy. Warunki pracy były niejednokrotnie ubogie: przepisy bhp niewystarczające a w wielu przypadkach nie egzekwowane. Spora część pracowników nie odbierała żadnych korzyści z odszkodowania – nie było ubezpieczeń.

Wraz z nadejściem rewolucji przemysłowej, zapoczątkowany pozostał ruch migracji społeczności chłopskiej do miast. Dużo osób starało się odnaleźć pracę w prężnie ewoluującym mieście. Gdyż liczebność pracowników wzrastała z uwagi na rosnące zapotrzebowanie gospodarki, warunki pracy gwałtownie się pogorszyły. Rząd stanął na wysokości zadania i wdrożył opiekę praw zatrudnionych, które z biegiem czasu stały się podwaliną dla współczesnego prawa pracy.

Prawo pracy zapewnia ramy prawne w zakresie traktowania pracowników. Dosadnie określa sprawiedliwe uposażenie, dopuszczalny poziom warunków pracy i godzin pracy, sposób traktowania podwładnych, procedury zatrudnienia i zwalniania z umów. Prawo pracy broni w dodatku przed dyskryminacją na podstawie płci, wieku, rasy i religii.

Niezgodne z prawem lub nieuzasadnione zwolnienie odnosi się do sytuacji, w której zatrudniony odczuwa iż został on mylnie zwolniony ze swojego stanowiska. Może to wynika z braku określonego wypowiedzenia czy właściwej odprawy z tytułu zwolnienia. Nie ma znaczenia co jest powodem zwolnienia – istnieją pewne procedury, które muszą być przestrzegane. Wypowiedzenie umowy o pracę musi zostać sporządzone zgodnie z wiążącymi regulacjami. W razie wątpliwości skontaktuj się z adwokat Wrocław prawo pracy.