porady prawne
środa Styczeń 17th 2018

Przyjęcie do pracy wykwalifikowanego pracownika

Kiedy jeden z pracowników odejdzie z firmy, trzeba znaleźć wykwalifikowaną osobę, która przejmie jej obowiązki. W czasie procesu aplikacji trzeba będzie ocenić charakter i cechy wszystkich pretendujących kandydatów w celu ustalenia, który z nich jest najodpowiedniejszy na nowe stanowisko.

Trzeba być rozsądnym przy wyborze. Jeżeli popełni się błąd w ciągu przebiegu rekrutacji, możliwe iż będziesz zmuszony do pracy z zatrudnionym, który okaże się mniej wykwalifikowany jak to się na starcie wydawało.

Nie zapominaj, iż możesz zostać pozwany za bezprawne zakończenie umowy po nagłym zwolnieniu pracownika z pogwałceniem jego praw. Jeśli chcesz zweryfikować, iż dana osoba nie spowoduje dla Ciebie kłopotów wskazane jest, by postępować odpowiednio z poniższymi podpowiedziami.

1. Zapytaj go, czego oczekuje od Ciebie. Wynagrodzenie jest zasadniczym zagadnieniem dla obu stron, wskutek tego trzeba upewnić się, iż warunki umowy będą jasne. Jeśli kandydat oczekuje nazbyt wiele, można po prostu odrzucić jego wniosek.

2. Sprawdzenie wiarygodności danych w CV. Konieczne jest sprawdzenie czy wiadomości zawarte w CV są autentyczne.

3. Podpisz umowę o pracę. Ten pisemny dokument reguluje wielorakie sprawy, jak uposażenie za nadgodziny i politykę firmy. Między innymi postanowiłeś zwolnić zatrudnionego, gdyż dopuścił się on naruszeń tzw. zwolnienie dyscyplinarne. Jeśli pozwie Cie on o nieuczciwe zakończenie umowy, dokument ten może być dowodem na zgodę zatrudnionego na warunki zatrudnienia.