porady prawne
środa Styczeń 17th 2018

Z jakiego powodu pracownicy odchodzą?

Zmiany w kadrach pracowniczych są dużym kłopotem dla każdej firmy. Koszt zastąpienia zatrudnionego jest niejednokrotnie bardzo duży, potrzeba na to dodatkowego czasu. Problemem będzie konieczność przeszkolenia nowego pracownika. Dobrym pomysłem jest wskutek tego utrzymanie stałej kadry.

Jednym ze środków na zatrzymanie zatrudnionego jest zidentyfikowanie motywów, dla których rezygnują oni z pracy w pierwszej kolejności. Jakie są najczęstsze czynniki ich rezygnacji z pracy? Oto zwięzły przewodnik przedstawiający najczęstsze względy.

1. Specjaliści twierdzą, że pracownicy tak naprawdę nie rezygnują z pracy, oni opuszczają swoich kierowników. Kiedy przełożony wie jak dobrze dogadywać się ze swoimi ludźmi i traktuje ich wspaniale, też jako zwierzchnik i człowiek, wówczas pracownicy zostaną chociażby w nienajlepszej pracy.

2. Reorganizacja powinna odbywać się tylko wtenczas, gdy istnieje realna potrzeba. Jeżeli firma wykonuje ją co rok albo co sześć miesięcy, pracownicy mogą stać się naprawdę sfrustrowani i mogą stwierdzić, że jest to powód do opuszczenia miejsca pracy. Reorganizacja oznacza dla zatrudnionych dużo zamieszania.

3. Firmy winny mieć jakąś formę konkurencji pośród swoich zatrudnionych, lecz to wszystko winno być uczynione na sposób przyjazny. Jeśli zostanie to zrealizowane nieprawidłowo będąc źródłem stresu wśród zatrudnionych może to być czynnik do odejścia.

4. Pracownicy muszą czuć wsparcie firmy, wtedy rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie będzie miało miejsca.

5. Powinna być równowaga miedzy pracą a życiem zatrudnionego. Kiedy tylko poczują się jak niewolnicy to zaczną wyszukiwać sposobu aby odejść z firmy.

6. Kiedy pracownik zostanie zatrudniony ma pewne oczekiwania w oparciu o to, co przyrzeczono mu w procesie rekrutacji. Jeśli te oczekiwania nie zostaną spełnione to poczuje się oszukany i będzie myśleć o pracy u kogoś innego.

To jedynie parę czynników, dla których pracownicy opuszczają miejsce zatrudnienia.